ee
Greg Marsden

Ścieżka ornitologiczna

Przepiękna, malownicza ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa.
Dziesięć tablic informacyjnych pozwoli poznać wybrane gatunki ptaków zamieszkujących Beskid Sądecki, na terenie którego założono Popradzki Park Krajobrazowy i Ostoję Popradzką (PLH120019), będącą częścią europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Ścieżka może być nie lada gratką dla osób interesujących się przyrodą i ptakami w szczególności. Nigdzie na terenach miejskich nie ma okazji tak bliskiej styczności z ptakami i rzeką. Szczególnie warto przejść ścieżką w okresie wiosennym (kwiecień - czerwiec), wtedy śpiewy ptaków są szczególnie intensywne.

Ścieżka rozpoczyna się przy sanatorium Wiktor. Dojść do niej można od przystanku autobusowego Żegiestów Wiktor. Na początku ustawiona jest duża tablica z mapą Łopaty i przebiegiem ścieżki. W czasie dwugodzinnego spaceru można zapoznać się z trzydziestoma gatunkami ptactwa zamieszkującego ten teren.

sciezka lopata tablica

Podczas przejścia  można spotkać między innymi: (Jaskółkę) Oknówkę, Jerzyka, Kopciuszka, (Sikorę) Bogatkę, Sikorę ubogą, (Sikorę) Modraszkę, Srokę, Sójkę, Wronę siwą, Ziębę, Dzwońca, Pliszkę siwą,  Gila, Pliszkę górską, Pluszcza, Zimorodka, (Kaczkę) Krzyżówkę, Mewę białogłową,  Bociana czarnego, Czaplę siwą, Kormorana, Kowalika, Pełzacza leśnego, Rudzika, Dzięcioła dużego, Dzięcioła zielonego, Dzięciołka, Szpaka, Kwiczoła, Kosa.

Długość ścieżki 2,1 km. Czas przejścia ok. 40 min.

Zobacz mapę w Google Maps.